Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100398592ESR101-047436

Halldór Laxness Vej 15, st mf

2300 København S
København Eksercerpladsen, København, 146eo (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2021

Areal

Beboelsesareal67 m²

Få alle oplysninger om Halldór Laxness Vej 15, st. mf, 2300 København S på Resights. Undersøg lejlighedens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Halldór Laxness Vej 15, st. mf, 2300 København S. Den seneste handel fandt sted den 29. maj 2026, hvor L P Ejendomme A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 555 mio. kr.

Fakta om Halldór Laxness Vej 15, st. mf, 2300 København S

Ejerlejligheden er placeret på Halldór Laxness Vej 15, st. mf, 2300 København S. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 67 m², mens det tinglyste areal udgør 60 m².

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 6 plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 7.773 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 29. maj 2026, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 555 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor L P Ejendomme A/S købte lejligheden af PADK Trier K/S. Det giver en kvadratmeterpris på 56.953 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af L P Ejendomme A/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens LÆRERNES PENSION, FORSIKRINGSAKTIESELSKAB er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 837 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,93 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jakob Folkenberg Eriksen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har LÆRERNES PENSION, FORSIKRINGSAKTIESELSKAB i alt 2.695 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

L P Ejendomme A/S ejer Halldór Laxness Vej 15, st. mf, 2300 København S.

Den primære bygning blev bygget i 2021 på Halldór Laxness Vej 15, st. mf, 2300 København S.

Prisen var 555 mio. kr., da Halldór Laxness Vej 15, st. mf, 2300 København S senest blev handlet i 2026.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis